Od przedszkola do seniora MUSZYNA wypowiada walkę SMOGOWI

Obraz3 (Copy) Nie od dziś wiadomo, że problem smogu dotyka właściwego każdego obywatela naszego pięknego kraju. Nikt od niego nie ucieknie, a sprawy nie da się już zamieść pod dywan. Dlatego tak ważne jest, by uzmysłowić wszystkim, iż tylko wspólnymi siłami jesteśmy w stanie pokonać duszącą mgłę, która pragnie zawładnąć naszymi miastami i miasteczkami.

Mając na względzie troskę o środowisko lokalne, najmłodsi uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami, ochoczo zaangażowali się w realizację projektu „Od przedszkola do seniora MUSZYNA wypowiada walkę SMOGOWI”. Projekt jest współfinansowany ze środków Programu „Nasze powietrze” realizowanego w ramach projektu zintegrowanego „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”, wspieranego
z programu Unii Europejskiej LIFE.

W klasach 0-III zostały przeprowadzone warsztaty ekologiczno-edukacyjne. Dzięki pomysłowości wychowawczyń: mgr Kingi Kołodziejczyk, mgr Magdaleny Krupa, mgr Anny Serwińskiej, mgr Anny Wojnarowskiej i mgr Anny Urban, zajęcia w prosty i przystępny sposób pozwoliły dzieciom dowiedzieć się m. in.:

- czym jest powietrze,

- po co jest potrzebne,

-  co wchodzi w jego skład,

-  kto je zanieczyszcza,

-  czym jest smog,

-  jak wpływa na organizmy żywe,

-  jak mu przeciwdziałać,

-  jak się przed nim chronić.

Uczniowie wzięli ponadto aktywny udział w badaniach jakości powietrza. Do zbierania opadu atmosferycznego posłużył punkt pomiarowy, zamontowany dla najmłodszych przy szkole przez członków Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody. Po przeprowadzeniu doświadczeń uczniowie mogli stwierdzić, iż jakość powietrza, którym oddychają pozostawia wiele do życzenia.

Jako że celem projektu jest edukacja nie tylko „małych”, ale może i przede wszystkim tych „dużych”, uczniowie przedstawili efekty swojej pracy podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Babci i Dziadka w dniu 31.01.2018r. Dziadkowie mogli zaznajomić się z najbardziej przyjaznym dla środowiska sposobem palenia w piecu oraz obejrzeć wystawę prac o tematyce antysmogowej. Całość została okraszona scenkami rodzajowymi oraz piosenkami o tematyce ekologicznej. Warsztaty nie mogły by się

odbyć bez bociana Wojtka, który rozdał dzieciom dyplomy uznania za udział w projekcie. Swoją obecnością podczas akademii zaszczyciła nas także Pani Sekretarz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna – Katarzyna Rymarczyk-Wajda.

Szkolnym koordynatorem projektu była mgr Joanna Jojczyk.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z realizacji celów projektu.

 

Zostaw odpowiedź